A Seuso-kincs a Múzeumok Éjszakáján

2021 júniusa a múzeumok körében is az újraindulás időszaka, amikor az online-ból az analóg térbe térnek vissza: idén a nyári napforduló a múzeumok számára is fordulópont. A kényszerű bezártság időszakában felüdülést, szórakozást, kikapcsolódást nyújtó múzeumi szakemberek a Múzeumok éjszakáján élőben várják a közönséget – végre – az eredeti tárgyak között.

A Magyar Nemzeti Múzeum munkatársainak életre szóló tapasztalat volt, hogy az utóbbi időszakban százezreknek tudtak a virtuális térben múzeumi élményt biztosítani, de a múzeum atmoszférája, az eredeti tárgyak aurája mégiscsak valós időben és térben élhető meg. Most a Múzeumok Éjszakáján régészek, történészek, muzeológusok, restaurátorok és múzeumpedagógusok közös ünnepre invitálják a látogatókat, hogy együtt merüljenek el az évszázadok és évezredek történeteiben.

15:00-16:30 – Luxus istenek – a Seuso-kincs titkai

Magukat a görög kultúrkör örököseinek mondó rómaiak vallása nagy fordulatot vett a negyedik században a kereszténység térnyerésével. De azelőtt vajon hogyan épülhetett fel ez a bonyolult kapcsolatokkal átszőtt kozmikus rendszer? Milyen szörnyetegeket teremtett az ókori elme és keltett életre az ősi mítoszokban? Milyen istenek emelkedtek ki a római panteonból, és „vésték bele magukat” a színezüstbe? A Seuso – kincs tükröződő felületére pillantva választ kaphatunk ezekre, és további kérdésekre is.

18:30-19:30 – Inspiráló ezüst - Seuso-kincs a művészet és tudomány határán

Mi köti össze Berg Juditot, a magyar kortárs gyermekirodalom egyik kiemelkedő alkotóját Mráv Zsolttal, a római kori Pannonia múltjának neves régész kutatójával? A válasz a nemzetközi illegális műkincs kereskedelem bugyrait is megjárt, felbecsülhetetlen értékű és jelentőségű késő római ezüst edénykészlet: a Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthető Seuso-kincs. Programunkban Berg Judit legújabb könyvének, a Keresőknek a szemszögéből tárja fel az érdeklődők számára, hogyan inspirálták őt és milyen szerepet játszottak az ezüstedényeken megjelenő ókori ábrázolások valamint a kincs kalandos története az alkotói folyamat során. Mráv Zsolt szakmai tárlatvezetése segítségével pedig bepillanthatnak a kincslelet tudományos kutatásának rejtelmeibe és a római elit fényűző világába.  A Seuso-kincs fókuszában a program résztvevői előtt így találkozik a szórakoztató irodalom szabadon szárnyaló képzeletvilága a régészettudomány által rekonstruált múlt hasonlóan izgalmas és színes valóságával.

16:30-18:00 – A nagyharsányi késő római luxusvilla lakomaterme és mozaikjai

Az előadás a nagyharsányi villa 2016-ban újraindult régészeti kutatásának legfontosabb eredményeit ismerteti. A Nagyharsány mellett fekvő Szársomlyó-hegy mediterrán jellegű szépsége és klímája elbűvölte a Római Birodalom késő császárkori elitjét, amelynek egyik befolyásos, szenátori rangú családja a hegy lábánál építette fel luxusvilláját. A villa feltárása során előkerült a villa hatalmas lakomaterme, amelynek padlóját egykor a római mozaikművészet legszebb alkotásait idéző, részben üvegkockákból kirakott színpompás mozaikszőnyeg borította. Ennek figurális képi programja görög istenek és hősök tetteinek, megszemélyesítéseknek és vadászatoknak, egzotikus állatküzdelmek mozgalmas epizódjainak ábrázolásából állt. Előkerültek egy ritka üvegcsodákat felvonultató készlet darabjai is, amelyekkel a villa tulajdonosa egykor a vendégei előtt büszkélkedett. A feltárt lakomaterem belső építészeti, tárgyi luxusa és annak minősége bizonyítja, hogy a késő római kori Pannoniában is jelenvolt az a művelt és gazdag birodalmi elit, amely egykor a Seuso-kincshez hasonló minőségű ezüstedényeket tartott. Amely megértette a korszak elitjének klasszikus műveltségre épülő irodalmi és vizuális kultúráját és beszélt annak kifinomult nyelvén.​