A mildenhalli kincs

A mildenhalli kincsleletet 1942-ben, szántás közben, a Suffolk megyei Mildenhall közelében fekvő West Row faluban találták. A kincs a Ford család tulajdonába, négy évvel később, 1946-ban pedig a British Museumba került. Felfedezése után fél évszázadon át a legnagyobb római nemesfém kincsnek számított Nagy-Britanniában, egészen a Hoxne-kincs megtalálásáig 1992-ben.

A kincs egy 34 darabból álló ezüst étkészlet, teljes tömege kb. 26 kg, aranyértéke mintegy 1,735 kg. Központi darabja az a nagyméretű (több mint 60 cm átmérőjű és több mint 8 kg tömegű), lapos, valószínűleg tálaláshoz is használt tál, amelynek teljes felületét domborműves díszítés borítja: a tál külső sávjában Dionüszoszt és kíséretét ábrázolták, a belső sávban tengeri lényeket és néreiszeket, középpontjában pedig Ókeanoszt. Dionüszosz kíséretének ábrázolása nagy hasonlóságot mutat a Seuso-kincs Dionüszosz-korsójának ábrázolásával. A készlethez tartozik még két kisméretű lapos tál, szintén Dionüszosz kíséretének alakjaival díszítve: az ábrázolások stílusa alapján feltehetően a nagy tállal azonos műhelyben készültek. További darabjai: egy nagyméretű, geometrikus díszítésű, niellóval berakott tálalótál (kb. 5 kg), négy széles peremű, domborműves, figurális díszítésű, mély tál és két kisebb, domborított hullámvonalakkal díszített, mély tál (szószokhoz, levesekhez vagy raguhoz), egy vadászjelenetekkel díszített fedeles tál, két kis talpas tál (talán szárított gyümölcsök és magvak tálalására), egy bordázott, kézmosáshoz használt mély tál, öt kisméretű merőkanál delfin alakú nyéllel (folyékony ételekhez), valamint nyolc evőkanál (feltehetően édes desszertekhez). Az edényeket a díszítésük stílusa alapján különböző műhelyekben készíthették, valószínűleg a Római Birodalom jelentősebb központjaiban. Az étkészlet feltehetően ajándék lehetett egy magas rangú hivatalt betöltő személytől vagy esetleg magától a császártól egy másik magas rangú hivatalnok számára.

A 4. század közepétől kezdve Britannia provinciát egyre többször támadták meg a környező népek és 410 körül már nem volt többé a Római Birodalom része: a kincset ebben a zűrzavaros időszakban, valamikor 380 és a 420–430-as évek között rejthette el tulajdonosa, feltehetően egy ládába helyezve, gondosan becsomagolva.

Bővebben a kincsről:

The Mildenhall Treasure Project (British Museum) 

The Mildenhall Treasure: a secret history

The Mildenhall Treasure (animation)

Explore the Mildenhall treasure on the Google Cultural Institute

Szakirodalom:
Painter, K.S.: The Mildenhall Treasure: Roman silver from East Anglia, London 1977
Hobbs, R.: The Mildenhall Treasure, London 2012
Richard Hobbs: The Mildenhall Treasure: Late Roman Silver Plate from East Anglia, London 2016