Az Akhilleusz-tál
A Seuso-kincs méreteiben legnagyobb darabja az Akhilleusz-tál, amelyet a trójai háború legismertebb és legkiválóbb hősének életéből vett jelenetek díszítenek. Széles peremén, a medalion alatt, Akhilleusz születése látható, amit az istenek, Zeusz, Apollón, Héliosz, Hermész és Poszeidón mellett Héraklész is figyelemmel kísér. A hőst anyja, Thetisz, Szkürosz szigetén rejtette el női ruhában, hogy megelőzze fia részvételét a trójai háborúban, ahol a jóslat szerint halálát leli majd. A ravasz Odüsszeusz azonban csellel vette rá Akhilleuszt, hogy csatlakozzon a Trója falainál harcoló görög seregekhez: a harci trombita hangjára a női ruhába öltözött hős önkéntelenül dárdát és pajzsot ragadott, felfedve ezzel valódi kilétét. Az ezüstműves ezt a feszültséggel teli pillanatot örökítette meg a tál közepén.
A tálalásra és valószínűleg dísztálként is használt tál peremét további három jelenet díszíti, amelyeket egy-egy talapzaton álló maszk választ el. A medalion felett Athéna és Poszeidón versengése látható az Athén feletti uralomért. A jelenet középpontjában egy nőalak áll, aki az Athéna számára sikert hozó döntő szavazatot a magasba tartja. Niké a győzelmi koszorút az olajfa ágát a kezében tartó istennőnek nyújtja, míg Poszeidón dühösen elrohan. A me-dalion két oldalán dionüszoszi menet díszíti a tálperemet. Az egyik középpontjában Ariadné megtalálása látható: a sziklánál békésen alvó krétai királylányt a kíséretével együtt érkező Dionüszosz fedezi fel. Egy szatürosz ruháját fellebentve fedi fel Ariadné szépségét.
Az Akhilleusz-tálat egyetlen vastag, öntött ezüstlapból készítették, a peremét körben gyöngysorral keretelték. A domborműves jeleneteket a tál előoldala felől alakították ki.